Tatlı Şerbeti Nasıl Yapılır

Tarif Puanı
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
FavoriteLoadingDefterine ekle!

14 kişinin defterinde

Tatlı Şerbeti Nasıl Yapılır
1 Ağustos 2017 283 defa okundu 0 yorum

Tatlı Şerbeti Nasıl Yapılır?

Şerbetli tatlı tarifleri hazırlayanların akıllarında hep aynı sorular. “tatlı şerbeti neden şekerlenir, tatlı şerbeti ne kadar kaynatılır, tatlı şerbeti soğuk mu dökülür? sıcak mı dökülür v.b.” İşte tüm bu sorularınıza bir başlık altında cevaplayalım. Makalemin tümünü okumanızı tavsiye ediyorum. Sıkılmaca yok 🙂 Bir çok pratik noktayı başlıklar halinde ele aldım, kaçırmanızı istemem. Şimdiden teşekkürler..

Tatlı şerbeti yapanların çoğu göz kararı ya da kendi bildikleri gibi şerbeti hazırlarlar. Tatlı şerbetinin malzemeleri bildiğiniz gibi limon, şeker ve sudur. Peki o kadar zahmetle hazırladığınız tatlınızın şerbetini iyi ayarlamazsanız ne olur. En basit haliyle tatlınız şekerlenebilir 🙁

Bir düşünün bayramda cevizli baklava yapmışsınız ama şerbetini ayarlayamadığınız için şekerlenme yapmış. Tabi bunu da hiç birimiz istemeyiz değil mi. O zaman tatlı şerbeti yapmanın püf noktalarını bilmemiz gerekiyor. Bilmeyenleriniz de bu makalemde tatlı şerbeti nasıl yapılır öğrenirler inşallah.

#Tatlı şerbeti nasıl hazırlanır?

O kadar zaman ve emek harcadığınız tatlınız, son dokunuş olan şerbeti iyi ayarlayamadığınız için heba oluyor. Peki en güzel tatlı şerbeti nasıl hazırlanır? Hemen herkes şu cevabı verecektir “ne yani canım, şerbetin güzeli de mi olur” 🙂 evet hanımlar şerbetin güzeli de oluyor. Tatlı şerbeti yapmanın püf noktalarını iyi bilmezseniz yukarıda bahsettiğim gibi hüsranla karşılaşabilirsiniz. Tatlı şerbeti nasıl olur, sıcak mı dökülür? soğuk mu dökülür? tatlı şerbeti çekmezse ne yapılır? tatlı şerbeti kaç dakika kaynatılır? bunların hepsini bilmemiz lazım ki, onca emekle hazırladığımız tatlıyı heba etmeyelim ama değil mi..

#Tatlı şerbeti ölçüsü

Genelde tatlı şerbeti yapımı yukarıda vermiş olduğumuz malzemelerle yapılır ve bir tepsi tatlı için üç su bardağı şeker, üç buçuk su bardağı su ve bir dilim limon ile tatlının şerbetini hazırlayabilirsiniz. Bloğumda şerbet ölçüleri yazmaktadır. O yüzden tarifini aldığınız tatlının şerbetini de buradaki ölçülere göre yapmanızda fayda var. Hepsi denenmiş tarifler olduğu için ideal ölçüler bloğumda yazanlardır.

#Pratik ve kolay tatlı şerbeti nasıl yapılır?

Öncelikle şerbeti hazırlayacağımız kabın içerisine suyu döküyoruz. Daha sonra şekeri de ilave ederek orta dereceli ateşte, şeker eriyene kadar şerbetimizi karıştırmaya devam ediyoruz. Şekerimiz erimeye başlayınca bir dilim limon ilave ediyoruz (bir tane de limon çekirdeği koyabilirsiniz) ve kaynayana kadar tenceremizin kapağını kapatmıyoruz. Limon çekirdeğini koymamızın amacı şerbetimizin olup olmadığını anlamaktır.

Şerbetimiz kıvamını alınca limon çekirdeğimiz kahverengi rengini alacaktır. Bu şekilde şerbetimizin olduğunu anlayabiliriz. Değişik yöntemlerde var tabi ki, mesela benim annemin tatlı şerbetinin olup olmadığını anlamak için öğretmiş olduğu püf noktalardan biri de kaşık ile şerbetten bir iki damla kadar alarak tırnağımızın ucuna değdiriyoruz. Parmağımızı eğimli bir şekilde tutuyoruz, eğer şerbet tırnağımızdan hızlı bir şekilde akıyorsa şerbetimiz olmamıştır. Akmıyorsa şerbetimiz olmuş demektir.

Diğer bir püf nokta ise, yine bir kaşık yardımı ile şerbetimizden iki üç damla kadar alıyoruz. Parmağımızın ucunu şerbete değdirip iki parmağımız arasında ovuşturuyoruz. Eğer yapışma oluyorsa şerbetimiz olmuş demektir. Bu şekilde şerbetimizi kontrol ettikten sonra eğer kıvamı olmuşsa, son olarak şerbetimize iki yemek kaşığı kadar tuzlu su koyduktan sonra karıştırıp altını kapatabilirsiniz.

 

#Tatlı şerbeti ne kadar / kaç dakika kaynatılır?

Bir tencerenin içerisinde suyu, şekeri ve limonu alarak üzeri göz göz olana kadar kaynatırız. Yukarıda şerbetin nasıl olacağı konusunda detaylı açıklamada bulundum. Ortalama olarak bir şerbet yaklaşık 10 dakika kadar sonra kıvamını bulur. Tatlı şerbetini ne kadar ya da kaç dakika kaynatmamızın ne önemi var demeyin. Tatlınızın şekerlenmesine dahi neden olabilir. Kimi tatlıyı yaparken ya da malzemeleri hazırlarken şerbetin ne kadar kaynadığına dikkat etmez ama buradaki kaynama süresinin de tatlımızın şekerlenmemesi ve daha da lezzetli olması için önemi büyük. O yüzden tatlı şerbetini yaklaşık 10-12 dakika kadar kaynatıyoruz. Tabi ki, yukarıda vermiş olduğum püf noktalarla da şerbetimizin olup olmadığını kontrol ederek 🙂

#Tatlı şerbeti neden şekerlenir, tatlı şerbeti şekerlenmemesi için ne yapılır?

Arkadaşlar bir düşünün onca emekle hazırladığınız burma baklava ya da kemal paşa tatlısı şekerlenmiş??? kafanızdan kaynar sular dökülmez mi.. Bir de bayram olduğunu düşünün. Peki tatlı şerbetinin şekerlenmemesi için ne yapılır? Hazırladığınız şerbeti tatlıya dökmelisiniz yani şerbeti az dökeyim diye düşünmeyin bırakın tatlınız şerbetini çeksin. Eğer tatlı şerbeti fazla olursa dökebilirsiniz. Ancak az olursa yeniden tatlı şerbeti hazırlayarak dökerseniz tatlınız şekerlenir.

#Şekerlenmeyen tatlı şerbeti yapmanın püf noktaları var mı?

Evetttt. Tatlı şerbetini hazırlamasını ve ölçüsünü size anlatmıştım. Ancak şekerlenmeyen tatlı şerbeti de hazırlayabilirsiniz. Bunun için 1 bardak suyun içerisine üç bardak şeker koyarak göz göz olana kadar kaynatıyoruz. Kaynayınca üzerine iki buçuk su bardağı daha su ilave ederek üzeri göz göz olana kadar kaynatmaya devam ediyoruz. Daha sonra bir dilim kabuklu limonu da kaynayan şerbetimizin içerisine atarak bir kaç dakika daha kaynatıyoruz. İşte size şekerlenmeyen şerbet hazırlanışı..

#Tatlı şerbeti çekmezse ne yapılır?

Evet hanımlar, bir çok arkadaşımızdan da aynı mesajları alıyorum. Çoğu kişi tatlı şerbeti çekmezse ne yapılır bilmiyor ya da yanlış uygulamalarla tatlının şekerlenmesine yol açıyorlar. Bu gibi durumlarda telaşlanmıyoruz. Tabiri caizse relax oluyoruz.:) Tatlımızı önceden ısıttığımız fırınımıza yeniden koyarak biraz ısınmasını sağlıyoruz. Böylelikle tatlımızın şerbetini biraz olsun emmesini sağlayabilir ve durumu kurtarabilirsiniz.

#Tatlı şerbeti nasıl dökülür? Sıcak mı dökülür, soğuk mu dökülür?

Tatlımızın şerbetini çekmesi için tatlımızı soğutmuyoruz, ılık bir şekilde şerbetini döküyoruz ki tatlımız şerbetini çeksin. İşte tatlının şerbetini çekmesindeki püf noktalarından biri de bu. Hazırladığınız şerbeti öyle bir ayarlamalısınız ki, tatlınız ne soğuk olmalı ne de çok sıcak. Ilık olan tatlınıza şerbeti döktüğümüz zaman tatlımız şerbetini çekecektir ve kıvamını alacaktır. Bu püf noktayı kesinlikle unutmayın, çok önemli.

#Tatlı şerbeti nasıl olur?

Bazı tatlılarda şerbet soğuk dökülürken bazı tatlılarda şerbet sıcak dökülür. Tatlı şerbeti yapmanın püf noktalarından biri de tatlının şerbet sıcaklığını bilmektir. Mayalı hamurla tatlı yapıyorsak şerbetinizin koyu olması gerekirken, hamurlu tatlı tarifleri hazırlıyorsak şerbetin koyu olmaması ve ılık olması gerekir.

Tatlınız gevrek bir tatlıysa şerbetini ılık olarak dökebilirsiniz. Ancak kalın bir tatlıysa şerbetini sıcak olarak dökmeliyiz ki, tatlı şerbeti iyice çeksin. Örnek vermek gerekirse baklava tatlısının şerbetini koyu olmalıdır. Ama bazı baklavalar vardır kat kat açılmış gevrek şekilde durur. İşte bu baklavalara da şerbeti ılıyınca döküyoruz. Tatlı şerbeti hazırlamanın püf noktalarından biri de şerbetin koyuluğudur. Sanırım buradaki farkı anlamışsınızdır.

#Tatlı şerbeti limonsuz olur mu?

Tatlı şerbetinin malzemelerinden biri de limondur. Limon koyduğumuz şerbetler de şekerlenme olmaz. Tatlı şerbeti neden şekerlenir? sorusunun cevaplarından biri de budur. Kimisi amannn boş ver limon da olmasın der geçer. Ama bilmediği birşey vardır ki, limon şekerlenme yapmasını önler.

Peki tatlı şerbeti limonsuz da olur mu? Evet tabi ki olur, limon olmazsa birkaç parça limon tuzu eklersiniz, olur biter 🙂 Ama limon suyunuz yoksa bu çareye başvuruyoruz. Yani evde limon suyunuz kalmadı, alacak yer da kapalı ya da uzak. En son çare limon tuzunu kullanabilirsiniz. Her ikisi de yoksa tatlınızın şekerlenme pahasına limon suyu veya limon tuzu koymadan da tatlınızı yapabilirsiniz. Tabi ki bu en kötü ihtimal olur.

Evet arkadaşlar sizlere kısaca “tatlı şerbeti nasıl yapılır, kaç dakika kaynatılır, şerbeti çekmezse ne yapılır, tatlı şerbeti nasıl hazırlanır, neden şekerlenir, şekerlenmemesi için ne yapılır, tatlı şerbeti ölçüsü nedir, şerbet ne kadar kaynatılır” anlattım. Umarım faydalı bilgiler olmuştur. Makalemin tamamını okuyanlar faydalı bilgileri toplamışlardır diye düşünüyorum 🙂 Artık rahatça kolay şerbetli tatlı tarifleri hazırlayabilirsiniz değil mi?

Tatlı şerbeti yapmanın püf noktalarını ana başlıklar halinde toplayacak olursak.

1.Püf nokta – Şerbetimizin pişirme süresi 10-12 dakika arası olmalıdır.
2.Püf nokta – Şerbetimizin olup olmadığını kıvamına bakarak ya da içerisine koymuş olduğumuz limon çekirdeğinin kahverengileşmesine bakarak anlayabiliriz.
3.Püf nokta – Suyumuzu şekerden yarım bardak daha fazla koyuyoruz. (yani üç su bardağı şekere, üç buçuk su bardağı şeker gibi)
4.Püf nokta – Şerbeti hazırlarken ilk önce şeker eriyene kadar karıştırıyoruz. Daha sonra karıştırmayı bırakıyoruz.
5.Püf nokta – Mutlaka şerbetimizi limonla yapıyoruz. Bunun mümkün olmaması halinde limon tuzu kullanabilirsiniz.
6.Püf nokta – Yukarıda bahsettiğim tatlılar haricinde ılık tatlıya, ılık şerbet dökülür. Şerbeti ılık olarak dökerseniz, tatlı şerbeti çekecektir.
7.Püf nokta – Tatlı şerbeti çekmezse önceden ısıttığımız fırına şerbeti alarak ılıtıyoruz. Bu şekilde tatlının şerbetini çekmesini sağlayabilirsiniz.
8.Püf nokta – Kalın açılmış tatlılara (baklava) şerbetini sıcak döküyoruz. Gevrek bir tatlıysa ılık dökebilirsiniz.

Tatlı şerbeti nasıl yapılır? sorusuna umarım cevap olmuşumdur. Şerbetli tatlılar hazırlayan arkadaşlardan sıkça almış olduğum soruları da bu şekilde cevaplamış oldum. Atladığım, unuttuğum, yazamadığım, eksik yazdığım bir yer varsa da affola.. Sevgiyle ve tatlıyla kalın..

Tatlı şerbeti nasıl yapılır videosu :

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.