Greyfurt Kabuğu Reçeli Nasıl Yapılır

Tarif Puanı
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oy Verilmedi)
Loading...
FavoriteLoadingDefterine ekle!

4 kişinin defterinde

Greyfurt Kabuğu Reçeli Nasıl Yapılır
13 Temmuz 2017 62 defa okundu 0 yorum

Greyfurt Reçeli Tarifi, Greyfurt Reçeli Yapılışı, Değişik Reçel Tarifleri

Değişik reçel tarifleri denemek isteyen hanımlar.. evet bu tarif tam da size göre 🙂 Kolay reçel tarifleri ya da farklı reçel tarifleri yaparak çocuklarıma bazen küçük sürprizler yapıyorum. Greyfurt çok fazla sevilen bir meyve olmasa da reçelini mutlaka denemelisiniz. Gerçekten de lezzetli bir tadı var. Zaten faydalarını anlatmıyorum bile..

Bazen komşularım da soruyor evde kolay reçel tarifleri verir misin diye.. Ben değişiklik olsun diye greyfurt reçeli tarifimi öneriyorum. Umarım sizler de beğenirsiniz. Tarifimi deneyenler lütfen yorum kısmına yazarlarsa sevinirim.

Yine bloğumda tarif paylaşmak isteyen ev hanımları da ücretsiz bir şekilde üye olarak, resimleriyle birlikte yaptıkları tarifleri paylaşabilirler, memnun olurum. Afiyet olsun..

  • Kişi Sayısı:
    - kişilik
  • Hazırlama Süresi:
    10 dakika
  • Pişirme Süresi:
    20 dakika

Malzemeler

3 kalın kabuklu greyfrut
1/4 limon suyu
1 kilogram şeker
2,5 su bardağı su

Yapılışı

Greyfurtları yıkayarak kabuklarının sarı kısımlarını rendenin ince tarafı ile rendeliyoruz. Kabuklarının sadece beyaz etli kısımları kaldığında Dörde bölüyoruz. Kabukları 3 santim eninde dilimliyoruz. Temiz bir ipi yorgan iğnesine geçirip, greyfurt dilimlerini salyangoz şeklinde rulo yaparak, ruloları ipe diziyoruz.

Kabukların dizili olduğu ipi bir gün havadar bir yere asarak kabukların hafifçe kurumasını sağlıyoruz. Ertesi gün tencereye su koyup kaynatarak greyfurt kabuklarını tencereye aktarıp bir iki taşım kaynatıyoruz, kaynattığımız suyu döküp, tekrar su koyarak aynı şekilde kaynadıktan sonra suyunu yeniden döküyoruz.

Genişçe bir kaba soğuk su doldurup greyfurt kabuklarını bir gün suyun içinde bekletiyoruz. Ertesi gün kabukları sudan çıkartıp bir tencereye suyu ve şekeri ilave edip 5 dakika kadar kaynatıyoruz. Kaynayan suyun içerisine limon suyunu da ilave edip bir taşım daha kaynatıyoruz.

Greyfurt kabuklarını dikkatlice ipten sıyırıp şeklini bozmadan suyunu avuç içinde sıkarak süzdükten sonra tencereye alıyoruz. Greyfurt kabukları şerbeti emip şeffaflık kazanana kadar ağır ateşte kaynattıktan sonra reçel soğuyunca hazırladığınız kolay reçel tarifini kavanozlara doldurup serin bir yerde muhafaza edebilirsiniz. Afiyet olsun..

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.