Börek Hamuru Tarifi

Tarif Puanı
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oy Verilmedi)
Loading...
FavoriteLoadingDefterine ekle!

3 kişinin defterinde

Börek Hamuru Tarifi
1 Kasım 2017 65 defa okundu 0 yorum

Kolay ve pratik börek hamuru tarifi hazırlamak mı istiyorsunuz? Bu yazımızda sizlere bu işin püf noktasını anlatacağım. Benim gibi börek yemeyi çok sevenler:) ya da çocukları olup da atıştırmalık olarak birşeyler hazırlamak isteyen bayanların akıllarına ilk börek ya da poğaça hazırlamak gelir.

# Börek Hamuru Tarifi

Öncelikle elinizde bir tarif varsa bu tarifteki hamur tarifini uygulayın. Ancak elinizde bir tarif yoksa şimdi anlatacağımız şekilde börek hamuru hazırlayabilirsiniz.

– Mayasız Hamur Tarifi :

Öncelikle hamurumuzu hazırlayacağımız unun iyice elenmesi gerekiyor. Unumuzu eledikten sonra yoğuracağımız zeminde ortasını açarak içerisine biraz yağ, tuz ve biraz ılık su katabilirsiniz. Yukarıda söylediğim gibi tarifinizde yazılıysa yumurta ve yoğurtta katılabilir. (ancak siz tarifinizin dışına çıkmayın)

Bu şekilde hazırladığımız karışımı iyice birbirine yedirerek yoğururuz. Tarifimize göre yumuşaklığını ayarlarız. (genelde kulak memesi kıvamında tercih edilmektedir) Genelde bayanlar yumruklarıyla bastırarak yoğurmaktadırlar. Yine siz avuç içiyle de yoğurabilirsiniz. Nasıl yoğurduğunuz size kalmış artık.:)

Yapacağımız böreğin lezzetli ve güzel olmasını istiyorsak hamurumuzu iyi yoğurmalıyız. Hamurumuzu ne kadar iyi yoğurursak böreğimizin lezzeti de bi o kadar güzel olur. Bu şekilde yoğurduğumuz hamurun üzerini nemli bir bezle örterek oda sıcaklığında bekletiyoruz. Üzerini nemli bir bezle örtmemizdeki asıl amaç hamurun üstünün kabuklanmasını önlemektir.

– Mayalı Hamur Tarifi :

Hamurumuzu hazırlamadan önce mayamızı bir kabın içerisine alarak su ve şeker ile birlikte eritiyoruz. Daha sonra önceden elenmiş unun içerisine ılık suyu, tuzu ve hazırladığımız mayayı da ilave ederek özlü bir hamur yoğuruyoruz. Yine yukarıda anlattığımız gibi hamurumuzu ne kadar iyi yoğurursak yapacağımız tarif de lezzetli olur. Yine mayasız hamur tarifimizde olduğu gibi üzerini nemli bir bezle örterek dinlendiriyoruz.

Bu şekilde hazırladığımız hamurumuzu yapacağınız pratik ve kolay börek tariflerinde, hamurişi tariflerinde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.